Różne

Relacja z XXV Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju

W tym roku w dniach 11-20 września odbył się wyjątkowo dziesięciodniowy, jubileuszowy,
XXV Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju. Nieodłączną jego częścią są: Przegląd
Filmów oraz Festiwal Literatury Górskiej, w ramach których, w formie konkursu, typowane są
najlepsze filmy i książki górskie w poszczególnych kategoriach. W Lądku podczas tego wielkiego
górskiego wydarzenia ma przede wszystkim miejsce prestiżowa gala wręczenia Złotych Czekanów
(franc. Piolets d’Or).
(więcej…)

Z Anna Pigoń, przed
WYKŁADY / KONFERENCJE

Zaproszenie na VIII edycję konferencji z cyklu „Góry-Literatura-Kultura”

👉 Zapraszamy serdecznie na ósmą konferencję z cyklu "Góry-Literatura-Kultura", która odbędzie się w dniach 4-6.11! Tym razem temat konferencji brzmi: "Człowiek gór: ontologia, stereotypizacja, (auto)stylizacja". Ze względu na pandemię Covid-19 w tym roku zapowiedź konferencji pojawia się później niż zwykle – Organizatorzy długo rozważali możliwość spotkania w formie tradycyjnej. Mamy nadzieję, że sytuacja jesienią będzie na tyle dobra, że zobaczymy się w Polanicy. 📩 Poniżej zamieszczamy dwie wersje językowe (polską i niemiecką) zaproszenia – zarówno w formie tekstu, jak zdjęć. Zachęcamy do nadsyłania zgłoszeń! (więcej…)

Z Anna Pigoń, przed
WYKŁADY / KONFERENCJE

Sprawozdanie z konferencji „Czyje są góry?”

7. Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu 

„Góry-Literatura-Kultura”

 Czyje są Góry? Procesy oswajania, udomawiania i zawłaszczania gór

(Polanica-Zdrój, 16-18 października 2019 r.)   

Sprawozdanie

  W dniach 16-18 października 2019 r. w Polanicy-Zdroju odbyła się 7. Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu „Góry-Literatura-Kultura” zorganizowana przez Pracownię Badań Humanistycznych nad Problematyką Górską działającą w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie (DHI) oraz Instytut im. Leibniza dla Historii i Kultury Europy Wschodniej w Lipsku (GWZO). (więcej…)

Z Anna Pigoń, przed
WYKŁADY / KONFERENCJE

Zapowiedź wykładu: dr Jakub Żmidziński, „Brzmienie Czarnohory a gra gwiazd. Kosmiczny wymiar muzyki według Stanisława Vincenza”

Tematyka wykładu dotyczy istotnego aspektu „filozofii muzyki” Stanisława Vincenza. Jej rekonstrukcji autor poświęcił niedawno wydaną monografię Wzór nieznany. Stanisław Vincenz a muzyka (Wrocław–Poznań 2018). Ukazuje ona zarówno muzyczne fascynacje i wrażliwość akustyczną samego pisarza, jak i podglebie filozoficzne i antropologiczne jego poglądów na muzykę. Vincenz stworzył oryginalną koncepcję świata, w której muzyka odgrywa ważną rolę. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie jego dziecięce wtajemniczenia i późniejsze przemyślenia dotyczące pejzażu akustycznego Czarnohory oraz muzyki huculskiej. Można śmiało postawić tezę, że Homer Huculszczyzny nie stworzyłby tak intrygującej, literackiej wizji Karpat Wschodnich, gdyby nie jego muzycznie „nastrojona” dusza. Nie stworzyłby też oryginalnej koncepcji muzyki, gdyby nie słuchanie „z oddaniem” brzmienia pejzażu górskiego i huculskich pieśni. (więcej…)

Z Anna Pigoń, przed
Różne

Wielkanoc 2019

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy Państwu zdrowia, wszelkiej pomyślności i udanych górskich wędrówek! Wir wünschen Ihnen viel Gesundheit, Erfolg, schöne Wanderungen und alles Gute zum Osten! U příležitostí Velikonoc přejeme Vám zdraví, úspěchů a jen hezkých horských cest. (więcej…)

Z Anna Pigoń, przed